Skvělé maďarské lázně se známým termálním leknínovým jezerem.
Ensana Thermal Hévíz ****
Ensana Thermal Spa Aqua ****
Europa Fit ****
Relaxační pobyt
ubytování s polopenzí, volný vstup do vnitřních termálních bazénů, plaveckého bazénu, nově zrekonstruovaného saunového světa, volný vstup do fitness a na skupinová cvičení
Relaxační pobyt
ubytování s all inclusive, volný vstup do vnitřních termálních bazénů, do propojeného vnitřně-venkovního bazénu, v období květen-září také do venkovního plaveckého bazénu, volný vstup do saun a do fitness...
Relaxační pobyt
ubytování, polopenze, volný vstup do termálních, zážitkových a relaxačních bazénů, sauny, parní lázně, herbária, whirlpoolu, relaxační místnosti a fitness, vstup na aktivity podle aktuální nabídky hotelu
Toto nejznámější maďarské termální letovisko Vám nabídne nejen oblíbenou koupel v přírodním termálním jezeře, ale také výborné služby v lázeňských a wellness hotelech, ze který zde skutečně můžete vybírat.
Kromě termálních lázní a wellness je Hévíz a jeho okolí také krajem vína, které můžete ochutnat i přímo ve vinařském předměstí Hévízu, kam dojdete z Vašeho hotelu pohodlně i pěšky.
Známé jezero Balaton je jen pár kilometrů od Hévízu a jistě stojí také za návštěvu.
Lázně Hévíz – indikace a léčebné metody
Známé hévízské termální jezero je největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa. Má rozlohu 4,4 hektarů a je napájeno z hloubky 38 metrů termálním pramenem, obsahujícím sloučeniny síry, rádia a nerostných látek. Přítok je tak mohutný, že se celý obsah jezera během 48 hodin zcela vymění. Voda hévízského jezera je stejnou měrou bohatá na rozpustné i plynné složky a obsahuje v sobě tak příznivé vlastnosti uhličitých, sirných, magneziových, uhličitanových a mírně radioaktivních léčivých pramenů.
Voda je v zimě 23-25°C teplá, v létě dosahuje až 33-36°C a neustále proudí jednak pomalu zleva doprava a zároveň zdola nahoru, protože teplá voda stoupá a ochlazená klesá a odtéká. Toto dvousměrné proudění udržuje vodu v neustálém pohybu a má tak masážní účinek na koupající se hosty. Koupání v termálním jezeře je velmi příjemným zpestřením a atrakcí pobytů v Hévízu.
Lázeňská kúra je v Hévízu tvořena ale také koupelemi v termálních bazénech přímo v lázeňských a wellness hotelech a je doplněna dalšími léčebnými terapiemi: masážemi, bahenními zábaly, charakteristickými zátěžovými koupelemi, pitnou kúrou a mnoha dalšími lázeňskými a wellness procedurami.
Zvláštní zmínku zasluhuje radioaktivní bahno, pokrývající tlustou vrstvou dno jezera. Svého druhu ojedinělé hévízské bahno obsahuje stejně organické jako i anorganické složky a také radioaktivní soli a sirné sloučeniny které mají vysoký léčebný potenciál.
V Hévízu se léčí tato onemocnění:
– bolestivost pohybového aparátu revmatického charakteru všech typů degenerativních opotřebení a zvápenatění
– zánětlivé nemoci kloubů a páteře v klidovém stadiu
– vazivový revmatizmus (nemoci svalů a šlach)
– sekundární kloubní nemoci, bolestivost následkem poruch látkové výměny (např. dna)
– poruchy endokrinních žláz
– s kožními nemocemi spojené záněty kloubů (např. změny na páteři a kloubech u psoriázy)
– fraktury (prvořadě končetin), úrazová poranění, stavy po operacích pohybového aparátu ve stadiu vhodném k rehabilitaci
– chronické nemoci periferního nervového systému především z příčin mechanického narušení
– ošetření před a po operacích kloubů, následná péče po operacích meziobratlových plotének (vyhřeznutí plotének)
– chronická gynekologická onemocnění
Kontraindikace pro léčebné pobyty v Hévízu: zhoubné nádory (ve stadiu, vyžadující chirurgickou nebo medikamentózní léčbu), kardiovaskulární nemoci (nekopenzované), vysoký tlak (neregulovatelný na přijatelnou úroveň nebo způsobující bolesti orgánů), těžké stavy aterosklerozy a kornatění věnčitých tepen, poinfarktové stavy (pokud je lékařský zákaz), těžké stavy zánětu žil (i cévní trombózy), každé akutní zánětlivé onemocnění (záněty žil, aktivní období kloubních zánětů), všechny akutní i chronické infekční nemoci (např. TBC, hepatitida apod.), leukemie, těžké stavy jiných nemocí krvetvorby (anemie, hemofilie), plicní astma s častými záchvaty, aktivní vředy (žaludeční a střevní), ledvinová nedostatečnost, ledvinové kameny, náhlé záchvaty mdloby (epilepsie, Adams-Stokesův syndrom), chronický alkoholizmus, těžká cirhoza jater, mokvající ekzémy, rozsáhlé rány, poruchy štítné žlázy doprovázené bolestmi orgánů (hypertyreóza), neléčená cukrovka, nebezpečný úbytek nebo naopak přibývání váhy, prvních šest týdnů po rentgenoterapii, těhotenství.
Lázně Hévíz – volný čas a okolí
Hévíz je malé město s 5 tisíci obyvateli. Leží 210 km od Budapešti a 340 km od Brna). Celoročně žije turistickým ruchem a nabízí návštěvníkům služby vysokého standardu. Je tu mnoho restaurací a hospůdek, které podávají místní jídla, také kavárny, cukrárny a noční kluby. V hotelu Thermal je také casino. Blízký zámeček Festetic v Keszthely je znám světově proslulou knihovnou Helikon. Turistickými zajímavostmi jsou zříceniny hradů v Sümegu, Tátice a Szigligetu a za návštěvu také stojí zajímavosti a přírodní krásy blízkého Balatonu.
Hévíz a jeho okolí poskytuje četné možnosti pro vyjížďky na jízdních kolech. Má rozvětvenou síť cyklotras a značených turistických cest. Prostřednictvím cyklistiky můžete poznávat osady na břehu Balatonské vrchoviny, nádherná přírodní zákoutí, sopečné vrcholky střežící miliony let starou památku kotlin, skrytých za pobřežními horskými hřebeny nebo se seznamovat s vodním světem Malého Balatonu.
Při pobytu v Hévízu můžete vyzkoušet také zajímavé akce, jako např. létání horkovzdušným balonem, golf, prohlídka jeskyní nebo výlet silničním vláčkem nebo pěšky do řady vináren v místní vinařské čtvrti Egregy (čti Egreď). Hévízská čtvrť Egregy je známá gastronomická oblast. Od centra města jsou vinné sklepy vzdáleny pohodlnou procházkou pouhých 25 minut. Po večerech se naplní mezi vinicemi umístěné vinné sklípky a hospůdky. Lázeňští hosté zde regenerují síly příjemnou večeří nebo ochutnávkou vín, často v doprovodu živé hudby.
Lázně Hévíz – historie
Koncem 18. století bylo jezero Hevíz již zaznamenáno na některých mapách. V roce 1783 Josef II. nařídil průzkum jezera a na mapu ho uvedl pod názvem „teplé sirnaté jezero“. Název Hevíz se poprvé v tištěné podobě objevil v roce 1780 v práci nazvané Gottlieb. („Geografie maďarského království“). Hevíz byl také zmiňován v historicko-geografických slovnících od Matyáše Jánose Korabinszkyho.
Význam města Hevíz se zvýšil až po podepsání Mírové Triannonské smlouvy a Hevíz se stal nejvýznamnějším lázeňským městem v Maďarsku. Výstavba kolem jezera pokračovala: otevřený bazén byl postaven v roce 1926, další rok byl postaven mnohaposchoďový lázeňský dům na severním břehu jezera. Mezi lety 1931–32 bylo ke stavbě připojeno skleněné zastřešení. Výstavba velkých prázdninových center začala v polovině roku 1920. Další výstavba nemohla být uskutečněna kvůli válečnému stavu a nestabilní politické situaci. Během války město navštěvovali výhradně turisté z Německa. V letech 1944–45 bylo mnoho zraněných vojáků ošetřováno v hevízských lázních. Hevízfürdo byl v roce 1948 znárodněny a následující roky byly zařízení vlastněny státem. Hevízská Veřejná lázeňská nemocnice byla založena Ministerstvem Zdravotnictví 1.1. 1952. Hevíz se stal největšími maďarskými lázněmi, kde se pacienti léčili s revmatologickými nemocemi. Lázeňská nemocnice byla rozšířena a modernizována v roce 1960, nové ulice a parky byly vystaveny v roce 1965. V tomto roce bylo též vystaveno autobusové nádraží, které je užíváno dodnes.
Turisté přijíždějící do Hévízu byli hlavně z Maďarska nebo z východní Evropy. Koncem roku 1970 bylo 80% návštěvníků z Maďarska. Soukromé ubytování se stalo více a více důležitější. Obnova lázní začala v polovině roku 1970. V březnu roku 1986 vyhořela hlavní budova lázní a větší část byla zničena. Politické změny, ke kterým došlo v letech 1989 a 1990, znamenaly pro město Hévíz výrazné zlepšení. Zvýšil se počet solventních návštěvníků z Maďarska a východní Evropy. Paralelně se také začala zvyšovat počet návštěvníků ze západu, konkrétně z německy mluvících zemí. Po privatizaci byla prázdninová centra přeměněna na moderně vybavené hotelové komplexy. V roce 1990 byla výstavba rozsáhlá jako nikdy předtím. Hotely a stravovací zařízení byly stavěny jeden za druhým maďarskými nebo zahraničními investory.
Hevíz získal status města 1.5. 1995. První střední škola, Střední škola István Bibó, byla založena následující rok. V polovině 90. let začal region nabízet stále více a více služeb, bylo vystavěno mnoho kostelů, začaly vznikat nová sportovní centra. Začátkem 21. století se tak Hevíz stal jedním z nejoblíbenějších a nejvíce se rozvíjejících lázeňských měst v Maďarsku.