Lázně Harkány –
nejlepší termály pro Vaše pohybové ústrojí

Termální lázně Harkány = zdraví + záruka dobré pohody !

Harkány lázně Maïarsko-46.jpg
obrázek
 

Proč právě Harkány?

Především věhlas účinné termální vody, která prokazatelně pomohla spoustě lidí s problémy pohybového ústrojí.
Poloha na jihu země s příjemným, ještě teplejším počasím než jinde v Maďarsku a přitom poloha dostupná – až do nedalekého města Pécs se dostanete po dálnici.
A navíc, podobně jako na Moravě Pálava, se hned za lázněmi Harkány zvedá pohoří Villány, které tvoří jednak malebnou kulisu, jednak je domovem vyhlášené vinohradnické oblasti. Pro milovníky vína tedy léčba dvojnásobná!

Lázně Harkány – poloha

Lázně Harkány – historie lázeňské léčby, indikace

Lázně Harkány – relaxace pro celou rodinu

Lázně Harkány – výlety do okolí

V Lázních Harkány nabízíme hotely:

Harkány lázně Maïarsko-02.jpg
Harkány lázně Maïarsko-16.jpg
Harkány lázně Maïarsko-27.jpg
Harkány lázně Maïarsko-03.jpg
Harkány lázně Maïarsko-01.jpg
Harkány lázně Maïarsko-15.jpg
Harkány lázně Maïarsko-26.jpg
Harkány lázně Maïarsko-35.jpg
Harkány lázně Maïarsko-44.jpg
Harkány lázně Maïarsko-47.jpg
Harkány lázně Maïarsko-37.jpg
Harkány lázně Maïarsko-38.jpg
Harkány lázně Maïarsko-60.jpg
Harkány lázně Maïarsko-58.jpg
Harkány lázně Maïarsko-59.jpg
Harkány lázně Maïarsko-56.jpg
Harkány lázně Maïarsko-54.jpg
Harkány lázně Maïarsko-55.jpg
Harkány lázně Maïarsko-14.jpg
Harkány lázně Maïarsko-41.jpg
Harkány lázně Maïarsko-04.jpg
Harkány lázně Maïarsko-31.jpg
Harkány lázně Maïarsko-32.jpg
Harkány lázně Maïarsko-33.jpg
Harkány lázně Maïarsko-42.jpg
Harkány lázně Maïarsko-43.jpg
Harkány lázně Maïarsko-13.jpg
Harkány lázně Maïarsko-23.jpg
Harkány lázně Maïarsko-22.jpg
Harkány lázně Maïarsko-12.jpg
Harkány lázně Maïarsko-19.jpg
Harkány lázně Maïarsko-50.jpg
Harkány lázně Maïarsko-39.jpg
Harkány lázně Maïarsko-48.jpg
Harkány lázně Maïarsko-40.jpg
Harkány lázně Maïarsko-11.jpg

Lázně Harkány – poloha

Lázeňské město Harkány se středomořským podnebím leží na jihozápadě země, asi 10 km od řeky Drávy, která zde tvoří hranici s Chorvatskem. Do historického města Pécse je 27 km a do Budapešti 242 km. Lázeňské město je dobře dostupné po dálnici Bratislava – Budapešť – Pécs. zpět

Lázně Harkány – historie lázeňské léčby, indikace

V minulém století byla ve zdejší vodě objevena zvláštní složka, dříve neznámý - karbonylsulfid. V harkáňské vodě se tento sulfid nachází v plynné formě. Tato látka se absorbuje v systému 150krát rychleji než rychle se odpařující sulfát nebo síra. Obsah síry v harkáňské vodě je nejvyšší v Maďarsku a biologicky velmi aktivní karbonylsulfid se v této formě nachází pouze zde a nikde jinde na světě. Aktivní síra má mimořádně vysoké léčivé účinky, dá se používat v balneo-fyzioterapii a při elektromechanické léčbě. Již před staletími - vzhledem k charakteristickému sirnému zápachu – byla tato rovina nazývána Büdösrét (páchnoucí louka) a během odvodňování v minulém století bylo zjištěno, že lidé pracující celý den v pařícím se bahnu, v horkém řídkém blátě, se zázračně vyléčili ze svých předchozích reumatických potíží. Bylo dokázáno, že ve formě koupelí je harkáňská voda vhodná pro léčení potíží pohybového ústrojí a kloubů, pro poúrazové léčení, léčení lupenky, gynekologických potíží, zánětlivých onemocnění a neplodnosti. Jako pitná kúra je účinná pro léčení katarů zažívacího ústrojí a také v případech nemocí žlučníku a jater. zpět

Lázně Harkány – relaxace pro celou rodinu

Léčba a relaxace je v lázních Harkány soustředěna do velkého areálu veřejných termálních lázní s celoročním provozem, kde najdete řadu bazénů s termální vodou, vnitřních i venkovních, plaveckých a zážitkových bazénů i bazénů pro děti. Areál byl nově doplněn také atrakcemi v podobě velkých skluzavek a tobogánů. Bazény, ve kterých je termální minerální voda, se každý den večer vypouštějí a v noci napouštějí, což významně přispívá k účinku zdejší vody. Typické pro zdejší areál je jeho rozlehlost. Nejvíce návštěvníků se koncentruje u bazénů s léčivou vodou, v případě zájmu si ale v areálu určitě najdete pro relaxaci klidné místo ve stínu zdejších stromů. Termální lázně nabízejí ve svých prostorách řadu lázeňských procedur. V areálu jsou také možnosti sportovního vyžití a řada stravovacích zařízení. zpět

Lázně Harkány – výlety do okolí

Pécs
Město (česky Pětikostelí), vzdálené půl hodiny jízdy od Harkány, nabízí řadu architektonických památek z tureckých dob a muzeí. Je zde také divadlo, ve kterém účinkuje také světoznámý pécsský balet. Záhadné hrobky z římské doby, turecké kopulovité mešity a štíhlý minaret, jemně propracovaná keramika značky Zsolnay, tajuplné obrazy malíře Csontváry, dekorativní vzory od Vasarelyho, časně zjara kvetoucí mandlovníky, útulné restaurace a kavárny – to všechno je Pécs. Město staré 2000 let, ležící na jižním úpatí pohoří Mecsek. Z vrchu Misina (525 m ) se otevírá nádherné panorama, cestu vzhůru lemují strmé ulice a domy dýchající nenapodobitelnou atmosférou staré Pécse (Tettye). Po procházce značenými cestami lesoparku Mecsek lze ve vinicích ochutnat věhlasná vína tohoto kraje. V dobách římských byla Pécs nazývaná Sopianae důležitým střediskem raného křesťanství. Unikátnímu památkovému komplexu nekropole ze 4. století, pozůstávajícím ze 16 staveb, přiznalo UNESCO statut součásti Světového kulturního dědictví.
Siklós
V širokém okolí známý středověký hrad je zmiňován poprvé již v roce 1190. Běh dějin lze nejlépe vyčíst z románských oken, uměleckých arkýřů maďarské gotiky a stejně staré hradní kaple a renesančního barbakánu s vytahovacím mostem vedoucím k baroknímu hradnímu zámku. Hradní muzeum na náměstí Vajda János tér je žalářem, zámeckým muzeem i lapidáriem. Farní kostel byl přestavěn z turecké mešity a vyzdoben bohatými barokními freskami Stephana Dorffmeistera. Mešita Malkotsch Bey byla restaurována jako islámský Boží dům.
Mohács
Toto nejjižněji položené město Maďarska je dějištěm snad nejpestřejšího lidového zvyku – masopustního karnevalu „busójárás", při němž se pohřbívá zima a vítá jaro, tradičního průvodu masek, před nimiž jak praví pověst, kdysi uprchli vylekaní Turci. Tato slavnost je zapsána na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. S městem je také spojena prohraná bitva u Moháče v roce 1526, jež si vyžádala životy 20 000 uherských vojáků včetně krále Ludvíka II., a v jejímž důsledku počala 150 let trvající turecká nadvláda. Historický památník Mohács (Mohács-Sátorhely, Turecký vrch) na původním bitevním poli zahrnuje hromadné hroby, náhrobní kameny, kříže a válečně-historickou a archeologickou výstavu.
Villány
V tomto historickém vinařském kraji jako na prvním místě v zemi vznikla vinařská cesta Villány-Siklós, procházející osmi obcemi a spojující vinice o celkové délce 30 km. Mnohé o zdejší vinařské kultuře je možné se dozvědět ve zdejším Muzeu vín. Vyhledávanými místními druhy červeného vína jsou modré porto, merlot, frankovka a kabernet. Ve Villánykövesd je řada chráněných vinných sklípků. Na přírodně chráněném vrchu Templom v otevřeném vápencovém lomu jsou k vidění zkamenělé amonity, pravěká zvířata vymřelá před 240 miliony lety. Na vrchu Szársomlyó v Nagyharsány vzdáleném 6 km se vyskytují vzácné druhy rostlin a zvířat.
Gemenc
Gemencei-erdõ (Národní park Duna-Dráva), zdejší lesnatá rezervace volně žijící zvěře o rozloze 50 000 ha je zároveň nejhezčím lužním lesem v Maďarsku. Tato chráněná oblast členěná mrtvými říčními rameny, vytvářejícími množství ostrovů, zachovává původní stav přírody charakteristický před regulací Dunaje. Malebné prostředí ostrůvků zaplňují staré vrby, obrovské duby a topoly, žije tu volavka šedá, čáp černý, statní jeleni, nespočet vodního ptactva. Přístup do chráněného území gemenckého lesa je možný pouze na loďkách nebo úzkokolejkou. zpět